Yürümek Kaç Kalori Yakar?

Yürümek Kaç Kalori Yakar?

Yürüyüş yapmak, temel olarak herkesin yaptığı bir spordur. Bunu kimi zaman isteyerek, kimi zaman da işimiz ve günlük hayatımızın rutini gereği yaparız. Peki yürüyerek kilo verilir mi veya yürümek kaç kalori yakar? Merak ettiğiniz her şeyin cevabı bu yazıda.

Yürümek, sağlıklı bir vücuda sahip olmanın en kolay ve genellikle en az yorucu yöntemlerinden biridir. Yürüyüş yapmayı ise bir spor hâline getirenlerin veya antrenman sonrası kardiyo olarak yürüyenlerin akıllarına ilk olarak yürümek kaç kalori yakar sorusu gelir.

Yürümek Kaç Kalori Yakar?

Yürümek kaç kalori yakar sorusunun en basit ve kabaca cevabı, "1.5 km yürüyüş yapmak ortalama 100-150 kalori yakar" olabilir. 

Yukarıdaki veri çok basit bir tahmindir ve kilonuz, boyunuz, vücut kitle indeksiniz, kas oranınız gibi birçok faktörle beraber; yolun engebesi, tempo gibi faktörlere de bağlıdır.

Yakılan Kalori Nasıl Artırılır?

Yakılan kalorinin birçok faktöre bağlı olduğunu söylemiştik. Yakılan kaloriyi arttırmak için aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz:

  • Yürüyüş rotanıza inişli çıkışlı yollar ekleyebilirsiniz, harcayacağınız fazladan eforla beraber yaktığınız kalori miktarı da artacaktır. Bir yürüyüş bandı kullanıyorsanız, rampa yapabilirsiniz.
  • İçi dolu bir sırt çantası veya ağırlık kullanarak yaktığınız kalori miktarını artırabilirsiniz. Vücut ağırlığınız arttıkça, yürüyüş yapmak daha zorlu olacaktır ve yaktığınız kalori de doğru orantılı bir şekilde artacaktır.
  • Thermogenic L-Carnitine kullanabilirsiniz. Yakılan kaloriyi arttırmak isteyenlerin en çok tercih ettiği ürünlerden biri olan Torq Thermogenic L-Carnitine ile daha fazla kalori yakabilir ve yağ yakım sürecini hızlandırabilirsiniz. L-Carnitine satın al butonuna tıklayarak sayfayı ziyaret edebilir ve yüksek kaliteli ham maddeden üretilen ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Bu yazıda, yürümek kaç kalori yakar ve yürüyüş yaparken yakılan kaloriyi artırmanın yollarından bahsettik. Yalnızca yürüyerek yağ yakmaya çalışmak yerine iyi planlanmış bir ağırlık antrenmanıyla desteklenmesini kesinlikle öneririz.