AMİNO ASİT

Amino Asit Nedir?

Amino asit, proteinlerin yapı taşları olarak adlandırılır ve vücutta birçok noktada kritik rol oynar. Esansiyel ve esansiyel olmayan amino asitler olarak ikiye ayrılırlar. İnsan vücudu, esansiyel olmayan amino asitleri doğal olarak üretebilse de, esansiyel amino asitleri üretemez. Bu sebeple, dışarıdan besin yoluyla ya da besin takviyeleri yoluyla alınması gerekirler.

Esansiyel Amino Asitler

Her biri, insan vücudunda önemli görevlere sahip olan dokuz temel amino asit vardır. Bunlar;

Fenilalanin, Valin, Treonin, Triptofan, Metionin, Lösin, İzolösin, Lizin ve Histidindir. Fitness/Vücut Geliştirme camiasında amino asitler en çok kas gelişimi ve onarımındaki rolleriyle tanınmalarına rağmen, insan vücudu onlara çok daha fazlası için bağımlıdır. Esansiyel amino asit eksiklikleri; sinir, üreme, bağışıklık, sindirim sistemleri ve kas geliştirme dahil olmak üzere tüm vücudunuzu olumsuz etkileyebilir.

Amino Asit Takviyesi

Amino asit takviyesi almak, sağlık başta olmak üzere çeşitli konularda fayda sağlar. torqnutrition.com.tr adresinde BCAA, Creatine, Arginine, Glutamine ve Citrulline amino asit takviyelerini hızlı ve ücretsiz kargo avantajıyla satın alabilirsiniz.

BCAA Ne İşe Yarar?

Çoğunlukla Fitness/Vücut Geliştirme ile ilgilenenler, BCAA yani Valin, Lösin ve İzolösin takviyesi kullanır. BCAA; kas yıkımını önlemek, kas onarımına destek olmak ve antrenman performansını arttırmak için kullanılabilir.

BCAA Faydaları

 • BCAA kullanmak yorgunluğu azaltabilir. 
 • Kas ağrısını azaltır. BCAA, ağırlık antrenmanından sonra daha az kas ağrısı çekmenize yardımcı olabilir.
 • Kas kütlesini arttırabilir. Bazı araştırmalar, BCAA’ların kas gelişiminden sorumlu olan enzimleri aktifleştirdiğini gösteriyor. 

Kreatin Ne İşe Yarar?

Kreatin, kas hücrelerinde doğal olarak bulunan bir amino asittir. Ağırlık kaldırma veya yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında kaslarınızın enerji üretmesine yardımcı olur. Kreatin, doğal olarak kaslarda bulunduğundan dolayı sporcular Kreatin takviyesi alabilirler. Kreatin, çoğunlukla kas hücrelerinde su tutmasıyla ve sonucunda daha hacimli bir görüntü sağlamasıyla bilinen bir amino asittir ve birçok faydası mevcuttur. Bunlar şöyle sıralanabilir;

Kreatin Faydaları

 • Enerji artışı sağlar. Kreatin kullanmak, antrenman esnasında yorgunluğu azaltarak enerji artışı sağlayabilir.
 • Kas yıkımını azaltarak kas kütlesini arttırabilir.
 • Miyostatin seviyelerini düşürebilir. Yüksek miyostatin, kas büyümesini yavaşlatabilir veya direkt engelleyebilir. Kreatin takviyesi, miyostatin oranını düşürmeye yardımcı olarak kas gelişimini destekler. (Kaynak)
 • Büyüme hormonlarını arttırabilir. Yapılan araştırmalar, Kreatin kullanımının IGF-1 gibi hormonlarda artışı olduğunu göstermiştir.

Arginin Ne İşe Yarar?

L-Arginin amino asit takviyeleri, sporcular ve yüksek tansiyon gibi belirli tıbbi durumları olanlar da dahil olmak üzere birçok farklı kitle tarafından kullanılır. Arginin ne işe yarar ve faydaları nelerdir?

Arginin Faydaları

 • Arginin, vücuttaki nitrik oksidi artırarak, kan akışını iyileştirir ve antrenman performansını artırabilir.
 • Kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlar.
 • Büyüme hormonunun üretiminde rol oynar.

Citrulline Ne İşe Yarar?

Citrulline, enerji artışı ve antrenman performansını artırmaya yardımcı olan bir amino asittir. Nitrik oksit üretimini yükselterek kan akışını artırabilir. Ayrıca, protein sentezini uyararak ve amino asit yıkımını azaltarak kas gelişimi üzerinde olumlu etkiler yaratabilir. Sporcular, çoğunlukla antrenman esnasındaki “Pump” etkisini arttıran en önemli amino asit olduğu için Citrulline kullanırlar.

Citrulline Faydaları

 • Kan damarlarını genişleterek daha fazla kan taşınmasını sağlayabilir ve antrenman esnasındaki “Pump” etkisini yüksek oranda artırabilir.
 • Kan basıncını düşürebilir. 
 • Antrenman performansını artırabilir.
 • Citrulline, antrenman sonrasında görülen büyüme hormonunda artış sağlayabilir.

Amino Asit Satın Al

Torqnutrition.com.tr adresini ziyaret ederek amino asit satın alabilir ve aynı gün ve ücretsiz kargo avantajından yararlanabilirsiniz. İster tablet olarak, ister 300 gram ve 500 gram’lık kutulardan satın alarak kaliteli ham maddeye sahip amino asit kullanabilirsiniz. 30 yıllık Allergo İlaç A.Ş.’nin bilgi birikimiyle ve tecrübesiyle hayata geçen Torq Nutrition ürünleri, amino asit kategorilerinde ürünler sunar.