Fitness'a Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fitness'a Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fitness yapmaya başlamak için bir karar aldıysanız, bu sürecin başlangıcında dikkat etmeniz gereken birden farklı konu bulunmaktadır. İlk olarak kendinize neyin uygun olup olmadığını anlamalı, ne kadar süreyle ve ne yoğunlukta antrenman yapacağınızı belirlemeli, kendinize bu çerçevede bir hedef koymalısınız.

Tüm ağırlık sporlarının Fitness/Vücut Geliştirme olmadığı gibi, ağırlık sporları farklı amaçlara da hizmet ederler. Kendinize ilk olarak şu soruyu sormalısınız: Ağırlık kaldırmaktaki temel amacım ne?

Bu soru, en temel başlangıç sorusudur zira Calisthenics, Crossfit, Fitness, Body Building, Powerlifting gibi farklı ağırlık sporları bulunmaktadır ve her birinin farklı amaçları vardır.

Hedefiniz en yüksek ağırlığı kaldırmaya çalışmak mı? Powerlifting sporu sizin amacınıza en yakın spor olabilir. Hedefiniz kondisyonunuzu arttırmak, kardiyo ile beraber orta şiddetli bir ağırlık antrenmanı yapmak mı? Calisthenics ya da Crossfit yapabilirsiniz.

Fitness’a başlarken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise beslenmedir. Yaşınıza, cinsiyetinize, kilonuza, boyunuza ve diğer birçok faktöre göre bir beslenme planı hazırlamalı ve buna sadık kalarak ilerlemelisiniz.

İster güç antrenmanı yapın ister hipertrofi, beslenme bu sporun en önemli basamaklarından biridir. Günlük olarak almanız gereken protein, karbonhidrat ve yağ oranını bilmeli ve gün içinde en az birkaç öğün yapmalısınız.

Hedefleriniz ya da başlangıç konusunda zorluk yaşıyorsanız, bir Personal Trainer’dan destek almayı düşünebilirsiniz. Uzman olan antrenörler, vücudunuzun ihtiyacı olan her şeyi ortaya çıkarabilir ve size bir yol haritası çizebilir.

Fitness yapmaya başlamadan önce birçok kişi, Fitness’a başlarken nelere dikkat edilmeli sorusuna net bir yanıt alamıyor ve bu nedenle ya erkenden vazgeçiyor ya da spor sürecini yanlış bir şekilde devam ettiriyor. Bunun sonucunda da yapılan egzersizler olumlu etki etmek bir yana, hiç etki etmiyor veya daha kötüsü, bazı durumlarda vücuda olumsuz etkileri de olabiliyor. Bu nedenle Fitness’a başlarken nelere dikkat edilmeli konusunda yapılacak başarılı bir araştırma, tüm sürecin sağlıklı ilerlemesini sağlarken, aynı zamanda kişinin hedefine de rahatça ilerleyebilmesini sağlamaktadır.